22.05.2014
Jos sitä nyt on kukaan koskaan epäillytkään, mutta yhtä kaikki - Bruce Springsteen on mestarillinen artisti.
Se käy kristallinkirkkaasti ilmi A Musicares tribute to Bruce Springsteen -konsertin dvd:tä katsoessa. Ei siksi, että se olisi mikään unohtumaton elämys - vaan siksi että se ei ole. Yksi toisensa jälkeen Mavis Staplesista Elton Johniin ja Patti Smithista Emmylou Harrisiin käy yrittämässä "Pomona" olemista - turhaan.
Onneksi muutama poikkeuskin mahtuu mukaan. Dropkick Murphysin Ken Casey potkii mukavasti munaskuille irkkumurteisella versiollaan American Landista. Mumford & Sons puolestaan osoittaa olevansa vanhempi ja viisaampi orkesteri kuin miesten naamatauluista voisi päätellä. Wanhan liiton folksovitus I'm on Firesta banjon, harmonikan ja kontrabasson kera on tyylikäs - ja tuo aidosti jotakin uutta kappaleeseen.
Ja toki meno paranee loppua kohden. My Morning Jacketin Jim James ja Tom Morello ovat 17 ja 18. lavalla käynyt artisti - ja ensimmäiset jotka tuntuvat oikeasti ymmärtäneen mitä laulavat! Tymäkkä bändiversio The Ghost of Tom Joadista ei toki yllä aivan E-Street Bandin tasolle eikä Jamesista ole korvaamaan Pomoa kitarabattle-soolossa, mutta miehillä on oikeaa asennetta lukuisien muniinpuhaltajien jälkeen.
Dvd:n priceless-hetken tarjoaa kuitenkin vielä vanhempi herra, kaiken mahdollisen musiikillaan saavuttanut Neil Young. Legenda seisoo lopun yhteisesityksessä koko artistikatraan taaimmaisena - ja hakkaa Max Weinbergin tomtomia pikkupojan innostuksella. Siis se sama vanha mutruhuuli! Tämä kertonee oleellisen Springsteenin musiikin voimasta.