Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 64 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Tarot: Crows Fly Black
Arvioija: Mikko Heimola
Arvio:

King Foo Entertainment

Koska olen itse enemmän death-puolen miehiä, on perinteisen kovaa ja korkealta -hevin kuunteleminen minulle varsinainen ´guilty pleasure´, johon sorrun lähinnä erityistilanteissa. Silti on myönnettävä, että Tarotin levy on vain hyvä. Siihen nähden mitä odotin kuulevani, Crows Fly Black on tummasävyisempi, jopa hieman gootahtava levy. Kansitaide toki osaltaan vie mielikuvia tähän suuntaan.

Levyn avaa kierotunnelmainen, sovituksellisesti mielenkiintoinen nimiraita, jossa on kuuden ja puolen minuutin verran eritempoisia osia ja erittäin maukasta riffittelyä. Toisena tuleva Traitor on nopea ja raskaasti runnova iskusävelmä, ja tuo minulle mieleen Judas Priestin. Ashes to the Stars on sitten sitä eeppistä osastoa, kertosäkeessä paatosta ja poweria. Kertakaikkisen komea biisi. Tällaisen alun jälkeen loppulevy jää pakostakin vähemmän värisyttäväksi, vaikka muistettavia raitoja riittää kyllä. Keskitempoinen Before the Skies Come Down ei nimittäin myöskään säästele kuoro-osuuksia ja mahtipontisuutta. Albumin imelin raita on Tides, johon on hitaasti vellovan raskauden koristeeksi lykätty pianoa ja jousia. Ihan kaunis, kai, tästä tulee vaan jotenkin syntinen olo. Singlebiisi You on oikeastaan levyn vähiten mieleen jäävä raita.

Suurta omaleimaisuutta on vaikeampi löytää, vaikka Marco Hietalan persoonallinen laulu tekeekin tästä kohtuullisen tunnistettavaa. Siitä huolimatta Crows Fly Black on pätevä ja tasavahva teos. Mitä siitä muuta sanomaan.

Linkki: Tarot - Wings of Darkness
Päivämäärä: 14.11.2006
Lukukertoja: 1579


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä

 
  
 

Tarot

Tarot on 80-luvulla aloittanut suomalainen heavy-pioneeri, joka muistetaan myös massiivisista vahvistinpinoistaan. 90-luvun lopussa yhtye aktivoitui uudestaan, ja Marco Hietala otti toisen pestin Nightwishin basistina ja mieslaulajana.

Marco Hietala - laulu, basso
Zachary Hietala - kitara
Pecu Cinnari - rummut
Janne Tolsa - koskettimet
Tommi "Tuple" Salmela - laulu, sampleri

Kotisivut: www.wingsofdarkness.net

(Päivitetty 28.06.2008)
Levyarviot:
Undead Indeed

28.06.2008
Arvostelijana Mika Roth
Crows Fly Black

14.11.2006
Arvostelijana Mikko Heimola
Raskaustesti

05.05.2004
Arvostelijana Toni Lyytikäinen
Suffer Our Pleasures

29.05.2003
Arvostelijana Mika Roth
Sinkut – Toukokuu 2006

16.05.2006


Livearviot:
Qstockin lauantai

28.07.2007
Kuusisaari/Oulu
Tuska Open Air - sunnuntai

02.07.2006
Kaisaniemi/Helsinki
Nummirock – perjantai osa 1

23.06.2006
Nummijärvi/Kauhajoki
Tuska Metal Festivalin sunnuntai

13.07.2003
Kaisaniemi/Helsinki