Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 125 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Club Mojo: Boomhauer
17.08.2002
Semifinal/Helsinki
Toimituksen suosikkibändi Boomhauer valtasi Semifinaalin lauantai-illan myrskyn lailla. Loppuunmyydyn klubin oven taakse jäi vielä pitkä jono. Mojo -illat ovat muutenkin suosittuja, mutta Boomhauer oli vetänyt paikalle myös suuren joukon omia fanejaan. Yleisö tunsi biisit hämmästyttävän hyvin huolimatta siitä, että kyseessä on ryhmä, jonka levytetty tuotanto rajoittuu yhteen vinyyli- EP:hen. Bändin kotikaupungista Turusta oli myös tullut iso kannattajajoukko. Itselleni tämä oli neljäs keikka minkä BH:lta näin ja näistä ehdottomasti paras. Semifinalin tiiviissä ja hikisessä tunnelmassa on selvästi taikaa. Se saa bändin repimään itsestään extravaihteen esille.

Boomhauer veti kohtuullisen pitkän setin, reilut neljäkymmentä minuuttia. Tähän kolmeen varttiin mahtui kaikki yleisön suosikit kuten Pretty Please, Action Injection ja Lies About Women, joista viimeksimainittu päätti setin. Yleisö oli alusta asti täysillä mukana. Aktiivinen faniposse takasi kemian toimimisen yleisön ja illan tähden, Sakun, välillä. Yleisön ryhmätyöskennellyt ”Jiihaa!!!!”-huudahdukset siivittivät laulajan konekiväärimäistä vokalisointia. Tiukasta vedätyksestä huolimatta Sakun hymy ei hyytynyt koko keikan aikana, vaikka hän riehui milloin rumpalin vieressä ja milloin skopen päällä. Bändi oli tullut todellakin viihtymään ja viihdyttämään.

Välillä tunnelma yleisön joukossa kävi liiankin tuliseksi. Eräät katsojat eivät selvästikkään tajunneet, että ihmiset olivat saapuneet katsomaan Boomhaueria, ei heitä. Kuumat tunteetkin sai Saku käännettyä vitsiksi ja Fire -biisin juonnossa hän varoitteli liian tulisesta menosta. Suurin osa rockkansasta osasi kuitenkin pitää hauskaa. Setin viimeisen kappaleen aikana kävikin koko lattiallinen jalalla koreasti. Encoren suosikkibiisi Home Wine Bucket Blues sai vielä villittyä väsyneen yleisön lopullisiin bakkanaaleihin.

Vaikuttaa siltä, että hauskana kuriositeettinä pidetty Boomhauer alkaa olemaan Suomalaisen GarageRockin raskaansarjalainen. Semifinal kävi jo liian pieneksi. Hyvä rytmiryhmä, toimivat biisit ja Sakun loistava esiintyminen tekevät lavashowsta vastustamattoman. Vaikka Helsingin lauantai-ilta tarjosi monenlaista livetarjontaa, niin väitän silti, että stadin parhaat ja hikisimmät parteet löytyivät Urhokekkosenkadun pienemmästä klubista. Seuraavan kerran minulla on ilo nähdä ryhmä Jyväskylän Kickstartissa, jota Valpasvuon kanssa raportoimme. Odotukset ovat korkealla. Kääntyykö Sweatmasterin ja Boomhauerin kamppailu Turun actionkuninkuudesta sittenkin altavastaajan hyväksi.

Teemu Jokelainen

Lukukertoja: 873
Tsekkaa myös nämä
Valokeila: 2002.10.07 Seiskatuumaisten katsaus Vol.1
Valokeila: 2002.11.18 Seiskatuumaisten katsaus Vol.2
Livearvio: 2002.07.06 Ruisrock [Ruissalo/Turku]
Livearvio: 2002.07.19 Tammerfest: Garageland [Tullikamari/Tampere]
Livearvio: 2002.08.10 Boomhauer, Bridget [Hälläpyörä/Hämeenlinna]
Livearvio: 2002.08.17 Club Mojo: Boomhauer [Semifinal/Helsinki]
Livearvio: 2002.08.31 Aistifestivaalin lauantai [Klubi/Tampere]
Livearvio: 2002.09.20 Kickstart Indoor Festival, perjantai [Lutakko/Jyväskylä]
Livearvio: 2002.11.27 Boomhauer, Spank My Jones, Jadecroon [Yo-Talo/Tampere]
Livearvio: 2003.01.15 Riemufestivaali: Kometa, Boomhauer, Cadillac (Nor) [Klubi/Tampere]
Livearvio: 2003.06.07 Down By The Laiturin lauantai [Turku]
Livearvio: 2003.06.28 Ämyrock [Kaupunginpuisto/Hämeenlinna]
Livearvio: 2003.07.05 Ruisrockin lauantai [Ruissalo]
Livearvio: 2004.02.14 Frock Off!: Boomhauer ym. [Club 24/7/Liverpool/UK]
Livearvio: 2004.03.11 The Egyptian Gay Lovers (Ger), Kometa, Boomhauer [Klubi/Tampere]
Livearvio: 2004.06.09 DBTL: Lemonator, TV-Resistori, Boomhauer [Donna/Dynamo/Turku]
Livearvio: Electric Eel Shock, Boomhauer
Pienet: Seiskatuumaisten katsaus Vol 1.
Pienet: Seiskatuumaisten katsaus Vol 2.
Live: Sweatmaster, Boomhauer, The Sewergrooves
Live: Carelian Faces -festivaalin perjantai
Levyarvio: Boomhauer: River Run Deep
Live: Boomhauer, Black Magic Six
Ajankohtaista: Boomhauer - Lentävä Hollantilainen Suomesta?
Uusimmat livearviot
Flogging Molly (USA), Pepper (USA) [Tavastia/Helsinki]
Underground Groovement, Funkin´ Funksters [Yo-Talo/Tampere]
Disco Ensemble [Klubi/Tampere]
Misfits (USA), Gore Gore Girls (USA) [Nosturi/Helsinki]
Kissogram (GER), Tv-Resistori [Klubi/Tampere]
Euforia, Penniless [Yo-talo/Tampere]
Poing (Nor), Tundramatiks [Klubi/Tampere]
Cahier, Kulkija, Charalambides (USA) [Telakka/Tampere]
Astrid Swan, Anna Järvinen (SWE) [Klubi/Tampere]
Sara, Herra Ylppö & Ihmiset [Lutakko/Jyväskylä]
Ville Härkönen, Janne Laurila, Ville Leinonen [Telakka/Tampere]
On Volcano, Daisy [Klubi/Tampere]
Joensuu 1685, Murmansk, Heroin And Your Veins [Yo-talo/Tampere]
Hirvirock II [Hirvijoen NS/Kauhava]
Kastor, brightboy [Yo-talo/Tampere]
Heavypohjanmaa vol. 3:n lauantai: Stam1na ym. [Rytmikorjaamo / Seinäjoki]