Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 34 vierasta ja 1 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Freegear – kun hardrock kohtaa blues-grooven
26.05.2008
Freegear Jossain kohtaa tamperelaisen rock-nelikko Freegearin musiikista on käytetty kysymysmerkillä varustettua Hard rock kohtaa blues-grooven –kuvausta. Onko tällaisessa tiivistyksessä ollut missään kohtaa perää ja missä nyt mennään? Khyl khyl, toteaa yhtye aikataulusyistä sähköpostitse vastaamassaan haastattelussa. Bändin soitto kulkee hardrockin puolella mutta blues-vaikutteita tunkeutuu aikas helposti hommaan mukaan... eniten varmaan bändin laulaja-kitaristi Ismon puolesta. Bändistä löytää toki vaikka mitä kaikkia muitakin vaikutteita, mutta kyllä se "hardrock kohtaa blues-grooven" voisi olla aika hyvä tiivistelmä Freegearin musiikista.

Ismo Yhtyeen perustivat syksyllä 2005 Ismo ja rumpali Jaakko. Aluksi toinen kitaristi Lauri vastasi bassosta, mutta siirtyi sittemmin kuusikielisen varteen kun nelikielisen otti haltuunsa Mikko. Ismo ja Jaakko olivat soittaneet hetken yhdessä aivan toisenlaisessa bändissä ja halusivat soittaa mieluummin vähän rokimpaa kamaa kun sinne veri alkoi vetää. Rokki se nyt vaan tuntuu olevan kaikkien Freegearin hemmojen intohimo.

Kesän kynnyksellä herran vuonna 2008 Freegear on ehtinyt luomaan muutaman rouhean, mutta vielä demo-muodossa julkaistun äänitteen. Äänitteiden ohella yhtye on ehtinyt keikkailemaan ympäri Suomea, varsinkin Tampereen puolella ja pääkaupunkiseudulla... lähemmäs 50 livevetoa on tullut tähän mennessä soitettua. Jatkossa yhtye aikoo edetä rauhallisesti saman kaavan mukaan – lisää materiaalia ja keikkoja, kehittyä musiikillisesti ja luoda kontakteja yhteistyötahoihin. Sopivia keikkakumppaneita mietittäessä esiin nousevat mm. englantilainen hardrock-orkka Rattlesnake Remedy sekä paikallinen suomenkielisen rockin airut Lemmenpyssyt, jonka kanssa Freegear on saman lavan jo jakanutkin. Näiden bändien linjauksista löytyy luontevasti paljon samaa kuin Vapaavaihteen rouheasta rockista.

Freegear live Bändin käytännön toimimisesta kysyessäni vastaus on ytimekäs ja usein käytetty Toimii kuin junan vessa! Nelikolla on oma treenikämppä missä hikoillaan pari kertaa viikossa. Luomistyössä vetovastuuta kantaa eniten Ismo, mutta kyllä muiltakin löytyy apuja tarvittaessa. Vaikka AC/DC tulee yhtyeen vaikuttajalistassa vastaan ensimmäisenä luonnollisesti aakkosellisista syistä, on se monessa kohtaa ollut se mikä yhtyeen musiikistakin on tullut ensinnä mieleen. Joka tapauksessa bändin musiikki pohjautuu suurimmilta osin vanhan 70-lukuisen rokin perinteisiin. Sieltä kaikki on lähtöisin, jos Freegeariltä kysytään.

Teksti ja livekuvat: Ilkka Valpasvuo

Lukukertoja: 717
Tsekkaa myös nämä
Pienet: Pienet I - Joulukuu 2006
Pienet: Pienet II - Tammikuu 2008
Valokeila: Freegear - kun hardrock kohtaa blues-grooven
Valokeilassa myös
Soulstab - CCR:ää spiideissä?
Altsurock-nelikko Euforian matka jatkuu…
Freegear – kun hardrock kohtaa blues-grooven
Liian lahjakas On Volcano soittaa valoisaa indiepoppia pimeästä huoneesta
Cardinals Folly vääntää vihtahousun bluesia
Cry Bar – hilpeyttä ja hyvää meininkiä
Lahjomaton, kohtalokas ja arvaamaton Underground Groovement
Balletissa ei tuijoteta vain omaa soitinta
Matti Johannes Koivu ja Irwinin toinen puoli
Depressure luottaa itseensä
Captain Cougar – musiikkia kappaleiden ehdoilla
Beautiful Betrayal - valmiimpi, luottavaisempi, rennompi
Jumalan ruoska hajosi – mitä sitten?
Liplock - Rock-säröä funk-mausteilla?
Tsuhna Carnival – puoskareista polvi paranee
The Country Dark on Savosta, vastuu on siis kuuntelijalla