Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 85 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

KIRJA: Julia Blackburn: Billie Holiday – Muistoja Jazzin Kuningattaresta, Like, 2007
29.08.2007
”Isä ja äiti olivat pelkkiä kakaroita naimisiin mennessään. Isä oli kahdeksantoista, äiti oli kuudentoista ja minä kolmen vanha.” Nuo sanat aloittavat Billie Holidayn omaelämäkerran Lady laulaa bluesin. Niihin kiteytyy se tosiasia, että alusta asti Billielle oli jaettu melkoisen karut kortit. Pahimmat vastoinkäymiset olivat vasta tulossa, mutta niin olivat myös onnistumiset.

Kirja Billie Holiday alias Lady Day vietti vaikean lapsuutensa kierrellen kaupungista toiseen ja koulukotien kautta. Ennen läpimurtoaan itsenäisenä artistina Holiday kierteli muun muassa Count Basien yhtyeen mukana. Lady Dayn kuoleman (vuonna 1959) jälkeen elämään jääneitä levytyksiä ovat muun muassa kappaleet Strange Fruit, I Cover The Waterfront, God Bless The ChildWhat A Little Moonlight Can Do.

Billien vuonna 1956 ilmestynyt omaelämäkerta on todellinen klassikko. Siinä Billie lapsuudestaan yksityiskohtaisen rankasti, mutta silti erittäin viihdyttävästi. Julia Blackburnin Holiday -kirja toimii loistavana jatko-osana Billien kirjalle, koska siinä Billie nähdään muiden kertomana.

Blackburnille itselleen kirja päätyi mutkan kautta, sillä massiivisen projektin yli kolmekymmentä vuotta sitten aloittanut Linda Kuehl päätyi lopulta itsemurhaan. Vuosia myöhemmin Blackburn sai käsiinsä laatikollisia haastattelunauhoja ja muistiinpanoja, joita purkaessaan Kuehl oli päätynyt umpikujaan. Blackburn tajusi materiaalin arvon ja alkoi viedä kesken jäänyttä työtä päätökseen.

Blackburn seuraa kirjassa Kuehlin jalanjälkiä ikään kuin hän olisi yksityisetsivä, joka kerää kuumeisesti johtolankoja liian pitkään selvittämättömänä ollutta juttua varten. Kuehl on tehnyt haastattelunsa hämyisissä baareissa ja autojen takapenkeillä, joka luo lausuntoihin uutta tunnelmaa.

Billie Holiday Häiritsevää on että Blackburn suurimmaksi osaksi referoi Kuehlia ja hänen tekemisiään. Missään vaiheessa ei tule tunnetta, että kyseessä olisi Blackburnin oma kirja. Se on vain projekti, jonka hän saattoi päätökseen. Amerikan kieltolaista kertova luku ”Onnea etsimässä” tuntuu hieman irralliselta vaikkakin se saattaakin valottaa Holidayn kasvuolosuhteita paremmin. Lisäksi Blackburn on typistänyt Holidayn lapsuuden pelkäksi faktakappaleeksi. Onneksi kuitenkin naisen omaelämäkerrasta löytyy värikkäämpi kuvaus hänen kovaan ja runtelevaan lapsuuteensa.

Blackburnin kirjan haastattelut valottavat Holidayn elämää ja persoonallisuutta uudella tavalla. Se kuvailee tilanteita mihin Billie joutui ja miten hän niissä käyttäytyi. Se ei ole samantasoista psykoanalyysia kuin omaelämäkerta, mutta sillä ei ole myöskään nojatuolipsykologian tuomia puutteita.

Suosittelen kaikille peruslukemiseksi kirjaa, jossa Billie kertoo itse tarinansa ja jossa nainen ja hänen koettelemuksensa avautuvat oikealla tavalla ja vielä viihdyttävästi. Syventävänä lukemisena kannattaa tarttua kirjaan, jossa muut kertovat Ladyn tarinan hänen puolestaan.

Teksti: Otto Kylmälä

Lukukertoja: 956
Vapaa vyöhyke
Vapaalla vyöhykkeellä myös
Desibeli maailmalla: Primavera, Metalcamp, Roskilde, Wacken
KIRJA: Mika Saastamoinen: Parasta lapsille – Suomipunk 1977-1984
KIRJA: Everett True: Nirvana – Tositarina, Johnny Kniga 2007
KOLUMNI: Hikinen iltapäivä – lyhyt oppimäärä musiikkitoimittajaksi, osa 1
Musiikkivuosi 2007 Desibeli.netin toimituksen silmin
KIRJA: John Robb: PUNK! Brittipunkin haastatteluhistoria , Like 2007
Kirja + CD: Turpa auki! Rap-lyriikkaa.
Desibelin festaripaketti kesän kattavin
KIRJA: Julia Blackburn: Billie Holiday – Muistoja Jazzin Kuningattaresta, Like, 2007
KIRJA: Barry Miles: Frank Zappa, Johnny Kniga 2007
ELOKUVA: Säestetyt mykkäelokuvaesitykset [Sodankylä]
Desibeli maailmalla: Metalcamp, Roskilde, Primavera, Accelelator, Wacken
KOLUMNI: Sytytän itseni tuleen suorassa radiolähetyksessä eli työskentely rockfestivaalilla on rankkaa sekä fyysisesti ynnä etenkin henkisesti
KIRJA: Jukka Lindfors (toim.): Pakko vatkaa, WSOY 2006
Metalcamp ja Wacken Open Air ennakkotunnelmia
KIRJA: Ben Myers: System Of A Down – Hollywoodin hypnootikot (Right Here In Hollywood), Like 2007