Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 93 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Korpiklaani: Spirit Of The Forest
Arvioija: Mika Roth
Arvio:

Napalm Records

Joskus kun asiat ovat muuttuakseen ne muuttuvat todella nopeasti. Viime vuonna yhtye nimeltä Shaman julkaisi toisen pitkäsoittonsa Shamániac, joka esitteli jo hieman laajemmallekin yleisölle saamenkielisen bändin joka oli ottanut kansanmusiikista voimansa ammentavaan ilmaisuunsa jopa kevyitä metallivaikutteita. Nyt tuota yhtyettä ei enää ole, kun ryhmän sielu Jonne Järvelä päätti ilmaista musiikillista visiotaan hieman perinteisemmällä ja vähemmän perinnekulttuuriin nojaavalla tavalla. Näin sai alkunsa Korpiklaani jonka debyyttilevy Spirit Of The Forest esittelee meille aksenttista englantia pääosin laulukielenään käyttävän kuusikon, jonka artikulointi tuo väläyksittäin kuvia Kaurismäkien elokuvista. Onko tuo positiivinen vai negatiivinen asia, sen saa jokainen tahollaan päättää.

Bändin soundi on kansanmusiikkiin yhä nojallaan, mutta uusia askeleita yhä metallisemman ilmaisun suuntaan on otettu aimo nippu. Ryhmän valmistama keitos on siis jotain folk metallin kaltaista, mutta seasta löytyy lisäksi niin humppaa kuin muitakin genressä vähemmin käytyjä sarkoja, joita on ennakkoluulottomasti ryhdytty kyntämään.

Tuloksena on syntynyt aikamoinen annos hyvää ja villisti tarttuvaa, mutta jonkin verran myös heikompaa ja haparoivampaa materiaalia. Levyn linja on vinhasti poukkoileva, kun missään ei tahdota viipyä lyhyttä hetkeä kauempaa, tämä levottomuus kääntyy nopeasti hienoisesti negatiiviseksi voimaksi. Aivan kuin yhtye itsekään ei varauksetta uskoisi kaikkiin kappaleisiinsa, vaan tahtoisi lakaista osan maton alle pian ensiesittelyn jälkeen. Toisaalta kun vauhti on päällä ja meno huima, pyyhkäisee tämä porukka nopeasti jalat alta tiukemmaltakin rockpoliisilta, mutta turhan monta kertaa homma tahtoo jäädä puolitiehen. Nyt ei mennä, hemmetti soikoon, vauhdilla loppuun asti vaan pidetään liikaa katsetta peräpeilissä - ei mitään jarruttelua!

Neljäntoista raidan sekaan on sekoitettu neljä instrumentaalia ja miltei kaikki kappaleet ovat Järvelän kynästä. Ainoastaan Pellonpekko on täysin viulusta, huilusta, jouhikosta ja haitarista vastaavan Hittavaisen sävellys, ja multi-instrumentalisti on myös kimppasäveltänyt Järvelän kanssa Shaman Drumin. Lisäksi levyllä kuullaan instrumentaaliversio kansansävelmästä Juokse Sinä Humma, joka on – uskokaa tai älkää – vastustamattoman toimiva vetäisy. Hauska pitkäsoitto tämä kaiken kaikkiaan on, vaikka lievää hakemisen makua joissain kohdin vielä onkin. Toivotaan että ensi kerralla Klaani vie meidät pidemmälle korpensa siimekseen.

Linkki: Tie metsän henkien luo
Päivämäärä: 13.11.2003
Lukukertoja: 3582


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä
Nimetön kommentoi 28.09.2004:
Pisteet:
Levy oli huono.
Muuta siitä ei voi sanoa.
Missä olivat kaikki vanhat ja upeat shaamaanilaulut.
itkimme kun kuuntelimme tätä levyä.
Elämäntyömme on pilalla.
Ikuisesti.
Kiitos kun pilasitten sen,
korpiklaani.


Nimetön kommentoi 08.12.2004:
Pisteet:
Tämähän riippuu mitä tykkää kuunnella. Suomalaiseen folk metalliin tutustuttuani, täytyy yhä olla sitä mieltä, että Korpiklaani on paras mitä tässä genressä, ainakin Suomen alueella, löytyy. Asennetta on niin levyssä kuin itse bändissäkin.

Nimetön kommentoi 20.04.2005:
Pisteet:
Hyvä levy, mutta ei uuden Voice Of The Wilderness -levyn veroinen. Varsinkin laulu on paljon parempaa uudella levyllä. Ärsyttää vaan kielioppivirheet molimpien levyjen sanoituksissa. Luulisi jonkun bändin jäsenen tai vähintäänkin tutun osaavan sen verran englantia, että saisi korjattua nuo pienet, mutta ärsyttävät virheet. Noh, ehkä seuraavalla levyllä tämäkin asia on kunnossa...

MikaR kommentoi 21.04.2005:
Pisteet:
Nuo selvät kieliopilliset ja lausunnalliset virheet saattavat hyvinkin olla täysin tarkoituksellisia. Moiset virheet ja rosot lisäävät sellaista "pohjoisten metsien karismaa", suomalainen aksenttihan kuulostaa varmasti aika eksoottiselle monen korvaan.

Kirjoita oma kommenttisi

 
  
 

Korpiklaani

Yhtye on entiseltä nimeltään Shaman. Nimenvaihdon yhteydessä myös laulukieli vaihtui saamesta aksenttiseen englantiin ja soitto vähemmän perinteiseksi folk metalliksi.

Korpiklaani on pitänyt yllä kiivasta levtystahtia ja uusi pitkäsoitto on luvassa taas kesäksi 2007. Erityisesti Manner-Euroopassa bändin suosio jatkaa vakaata nousuaan.

Jonne - laulu ja kitara
Cane - kitara
Hittavainen - viulu, jouhikko, puupuhaltimet
Juho - haitari
Jarkko - basso
Matson - rummut

Kotisivut: www.korpiklaani.com

(Päivitetty 24.07.2007)
Levyarviot:
Tervaskanto

06.07.2007
Arvostelijana Mika Roth
Tales Along This Road

22.04.2006
Arvostelijana Mika Roth
Voice Of Wilderness

20.01.2005
Arvostelijana Mika Roth
Recollection – Relapse Video Collection 2 (DVD)

08.10.2004
Arvostelijana Mika Roth
Hyvän mielen levy

16.07.2004
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo
Spirit Of The Forest

13.11.2003
Arvostelijana Mika Roth

Livearviot:
Metalcamp - keskiviikko

18.07.2007
Tolmin/Slovenia
Sauna Open Air - torstai

07.06.2007
Eteläpuisto/Tampere
Nummirock – perjantai osa 2

23.06.2006
Nummijärvi/Kauhajoki
Carelian Faces -festivaalimatka

17.09.2004
Petroskoi/Venäjä