Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 36 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Kotiteollisuus: Helvetistä itään
Arvioija: Mika Roth
Arvio:

Johanna

Kotiteollisuuden uunituore pitkäsoitto jatkaa melko tarkkaan siitä mihin edellinen Kuolleen kukan nimi meidät noin puolitoista vuotta sitten jätti. Vaikka soundipolitiikkaa on kevyesti päivitetty ja yhteensoitto toimii aavistuksen aikaisempaa paremmin, tuntuvat etenkin ensimmäisillä kuuntelukerroilla muutokset vielä melko kosmeettisilta. Sanoituksista vastaava laulaja/kitaristi Hynynen on saanut lyriikkakynänsä terävämmäksi kuin koskaan, ja vaikkei mies mikään Eino Leino ole, on tylyn suorassa ilmaisussa jotain karun koskettavaa. Usein päästään jo hyvin lähelle suomalaisen juron äijän kivistä sielun maisemaa, ja se jos mikä on tunnetusti äärimmäisen vaikea tavoittaa.

Helvetistä itään käynnistyy komeasti nimikappaleellaan, joka on velkaa elämänsä edellisen levyn Meren mutaa biisille. Vaikka raita on levyn ensimmäinen sinkku ja videokappale, jää se allekirjoittaneelle melko tyhjäksi ja mitäänsanomattomaksi vetäisyksi, ehkä juuri tuon turhan silmiinpistävän tuttuuden takia. Mutta, mutta – jos alku onkin hieman hankala antavat seuraavana soivat Veri valuu maahan sekä Kuningas mammona raskaita iskuja perille asti, ja kanveesiin asti painutaan kun jo viime kesän festareilla soitettu Minä olen heitetään tuleen. Jos tästä biisistä ei leivota singleä, on jonkun levy-yhtiössä vaihdettava lääkitystään. Tämän taivaan alla tiputtaa vauhtia ja osoittautuu melko mitäänsanomattomaksi raidaksi. Onneksi notkahdus on vain kevyt ja hetkellinen, sillä levyn äänitysten aikana syntynyt Viittä vaille vainaa kääntää tiukalla ehdottomuudellaan kurssin takaisin kohti synkempiä yläilmoja.

Seitsemäntenä soiva Tuonen joutsen oli pitkään aukeamaton mysteeri, sillä tällä sävellyksellä Kotiteollisuus avaa ovia uusiin, lähinnä kellarikerroksessa oleviin huoneisiin, joiden synkeillä seinillä teosmainen sävellys kaikuu puolihulluille korville. Ei kovinkaan kaukana, ehkäpä vain yhden seinän takana, jatkaa Kaksonen synkkää tilitystä hitaan ja synkkämielisen junttauksen voimin. Raudanlujat ottaa vuorostaan muutaman askeleen kohti tutumpia tontteja, kertoen taas tuttuja tarinoita niistä tavallisista palava- ja kylmäsydämisistä jumalan ja rahan välillä taiteilevista ihmisistä joista Hynynen jo niin monesti on meille tarinoinut. Päätöskappaleena kuultava Yö päivää keinuttaa jatkaa hieman tutumpien, mutta ehdottoman erinomaisten, polkujen tallaamista kuroen aivan varkain pitkäsoiton viimein umpeen.

Lappeenrannan kolmikko ei ole huhuista huolimatta vieläkään myynyt itseään, vaan tyytyy vain laulamaan vinosti irvistellen kaiken maailman myyntimiehistä. Vaikka tällä kertaa ei otetakaan niin suurta askelta eteenpäin kuin viime levyn ilmestyessä, on suunta kuitenkin hieman muuttunut – ja tien päässä horisontti näyttää yhä vain kirkkaammalta Kotiteollisuudelle. Tästä on hyvä jatkaa.

Linkki: Kotiteollisuus
Päivämäärä: 27.09.2003
Lukukertoja: 7064


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä
Nimetön kommentoi 17.06.2004:
Pisteet:
Aivan loistava levy.Bändin ehdottomasti paras levy.

Nimetön kommentoi 29.07.2004:
Pisteet:
Jumalan lahja ihmis kunnalle... uskomatonta mutta totta... vastaus rukouksiini... todellakin...

Nimetön kommentoi 02.09.2004:
Pisteet:
Enää ei tarvitse kysellä mitä tarkoitetaan sanalla hyvä. Sana Hyvä eli loistava eli mahtava eli fantastinen eli kotiteollisuus eli helvetistä itään Tarkoitaa samaa kuin nuo äsken luetellut.

Nimetön kommentoi 27.03.2005:
Pisteet:
En voi käsittää sitä että arvostelija pitää Helvetistä itään ja Tämän taivaan alla biisejä huonoina.

MikaR kommentoi 28.03.2005:
Pisteet:
Ihan vaan tiedoksi, mitäänsanomaton ja huono eivät ole synonyymeja.

kuparipilli kommentoi 29.08.2006:
Pisteet:
Ennemmin kuuntelen oven narinaa kuin tätä. Se, että joku pystyy kutsumaan näitä muka raadollisia sanoituksia hyviksi, menee kyllä täysin yli ymmärryksen. En tiedä mikä näissä sanoituksissa ihmisiin vetoaa. Heti kun ruvetaan heittämään läppää naimisesta ja ryyppäämisestä, se on jotenkin todella hienoa ja "siinä on sitä jotain pohjoismaista melankoliaa" joka koskettaa suomalaista jokamiestä. Voi perse! Suomalaisten musiikintekijöiden viehtymys romantisoida viinan juontia on oksettavan typerää. Istutaan tuvan pöyrässä koskenkorvapullo kädessä ja huudetahan "Perkele!". Voi v*ttu miten onnetonta! Musiikkia vaimonhakkaajille!

Kirjoita oma kommenttisi

 
  
 

Kotiteollisuus

Kotiteollisuuden juuret johtavat yhtyeeseen Hullu Ukko ja Kotiteollisuus, jossa nykyisen trion lisäksi vaikuttivat alkuun Simo Jäkälä (laulu) ja Tomi Sivenius (kitara, laulu). Pian Jäkälä ja Sivenius kuitenkin lähtivät/poistettiin bändistä, ja uudeksi kitaristiksi rekrytoitiin Virtanen. Virtanen pysyi bändissä ensimmäiseen levyyn asti, jonka jälkeen yhtye kutistettiin trioksi.

Kotiteollisuus julkaisi vuosina 1998-2000 levyt Aamen, Eevan perintö ja Tomusta ja tuhkasta. Jokainen näistä kasvatti tasaisesti yhtyeen suosiota, mutta vasta vuonna 2002 päivänvalon nähnyt Kuolleen kukan nimi räjäytti potin täysin. Yhteistyö tuottaja Mikko Karmilan kanssa oli tässä vaiheessa kehittynyt pisteeseen, jossa miestä ryhdyttiin tituleeraamaan bändin neljänneksi jäseneksi. Puristisimmat ja vanhimmat yhtyeen faneista syyttivät kolmikkoa liiasta pehmenemisestä ja itsensä myymisestä, mutta jatkuvasti kasvava enemmistö piti kuulemastaan. Tomusta ja tuhkasta ylittikin myynnillisesti kaikki aikaisemmat pitkäsoitot leikiten. Seuraava vuosi toi tullessaan Helvetistä itään levyn, joka jatkoi tuttua trendiä.

Kaksi viimeisintä pitkäsoitto, ytimekkäästi nimetty 7 sekä loppuvuodesta 2006 julkaistu Iankaikkinen ovat kohottaneet bändin jo lähes institutionaaliseen asemaan. Kumpikin albumi myi nopeasti ilmestyttyään kultaa. Ensimmäistä kokoelmaa pantattiin riittävän kauan, kun 47 biisiä sisältävä Murheen mailla 1996-2007 näki päivänvalon vasta yhdentoista enemmän tai vähemmän menestyksekkään toimintavuoden jälkeen.

Hynynen - laulu ja kitara
Hongisto - basso
Sinkkonen - rummut

Kotisivu: www.kotiteollisuus.com

(Päivitetty 17.11.2007)
Levyarviot:
Murheen mailla 1996-2007

17.11.2007
Arvostelijana Jarmo Panula
Raskaustesti

05.05.2004
Arvostelijana Toni Lyytikäinen
Helvetistä itään

27.09.2003
Arvostelijana Mika Roth
Kuolleen kukan nimi

29.03.2002
Arvostelijana Jouni Tapiala

Livearviot:
Sauna Open Air - perjantai

08.06.2007
Eteläpuisto/Tampere
Tuuliajolla 2006

19.08.2006
Ilosaari/Joensuu
Rokumentti

11.11.2005
Tapio/Joensuu
Nummirockin perjantai – osa 1

24.06.2005
Nummijärvi/Kauhajoki
Provinssirockin perjantai

17.06.2005
Törnävä/Seinäjoki
Lehtiä Ilosaaressa

14.09.2004
Ilosaari/Joensuu
Ilosaarirock 2004

18.07.2004
Laulurinne/Joensuu
Tuska Open Air Metal Festival perjantai

16.07.2004
Kaisaniemi/Helsinki
Nummirock lauantai vol 2

26.06.2004
Nummijärvi/Kauhajoki
Kotiteollisuus

15.11.2003
Klubi/Hyvinkää
Ruisrockin lauantai

05.07.2003
Ruissalo
Nummirockin perjantai

20.06.2003
Nummijärvi
Ämyrock

29.06.2002
Kaupunginpuisto/Hämeenlinna
Reportterimme Provinssissa, sunnuntai

16.06.2002
Provinssirock/Seinäjoki