|
The BellRays: Meet The BellRays Arvioija: Jari Jokirinne Arvio:   |
|
Poptones/Telstar
Legendaarisen Creation Records-pomon Alan McGheen uuden Poptones-merkin alku näytti perin tuskaisalta. Hivesin noustua brittien ykkösbändien joukkoon miehen olo varmasti helpottui, mutta selviä viitteitä midaan kosketuksen katoamisesta on ilmassa. Ainakaan McGhee viimeisin löytö, The BellRays, ei allekirjoittanutta vakuuta.
Meet The BellRays on brittimarkkinoita varten sorvattu kokoelma bändin tähänastisista tuotoksista. Samaa konseptiahan Poptones käytti jo viime vuonna menestyksekkäästi, kun Hivesin parilta vanhemmalta albumilta julkaistiin Your New Favourite Band-kokoelma. Yhteneväisyyksiä bändien väliltä löytyy myös musiikkityylistä, mutta siinä missä Hivesin ote garagerokkiin on sarkastinen ja viihdyttävä, voi BellRaysia huoletta luonnehtia tosikkomaiseksi ja tylsäksi. Tämän lisäksi itseäni häiritsee suunnattomasti vokalisti Lisa Kekaulan raspikurkkurevitys, joka pahimmillaan kuulostaa siltä kuin kurkkukivusta kärsivä Tina Turner irrottelisi humalaisen MC5-tribuuttibändin säestämänä. Aika karmeaa jälkeä siis.
Meet The BellRaysin tähtihetket jäävät vähiin. Jotain tolkkua löytyy esim. Blue Cirque-biisistä, mutta erittäin suttuisten soundien takaa on tuostakin pienestä ilosta nauttiminen vaikeaa. Koko pitkäsoitto tuoksahtaakin vahvasti hätäiseltä live-soitannolta, joten veikkaan että bändi on studiossa pyrkinyt mahdollisimman autenttiseen tunnelmaan ja jättänyt jälkinauhoitukset sikseen. Joskus tämä toimii - nyt ei.
Linkki: The BellRays Päivämäärä: 16.12.2002 Lukukertoja: 2386 Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä
|
|
Nimetön kommentoi 20.12.2002: Pisteet:      Mister J.J.,
Meet The Bellrays on mahtava levy. Suttuista, okay, mutta loistavalla energialla ja rakkaudella tehtyä rokkenrolmusaa.
Et varmaan pidä myöskään Dirtbombsista. Vielä parempi bändi!
-Ville Särmä
|
Nimetön kommentoi 23.11.2004: Pisteet:      Aivan tajuttoman kovaa kamaa. Käsittämätön tuo arvostelu.
|
Nimetön kommentoi 16.03.2005: Pisteet:      Hyvä levy, mahtava. Ihme arvio. Tiukkaa soittoa ja mimmilaulajan ääni on sekä rock että soul. Tämä pumppu skulaa Hivesit suohon.
|
ProfOfHifi kommentoi 29.06.2007: Pisteet:     Aargh! Kuka voi haukkua Lisaa laulajana??!! Näitä persoonia rock musiikki kaipaa.
Hivesia ja BellRaysiä nyt ei voi kuuna päivänä toisiinsa verrata, vaikka kummatkin ovat olleet garagerock fanittajien suosiossa. Olen kuitenkin samaa mieltä edellisen kommentoijan kanssa... BellRaysin kuunteleminen on ilo ja nautinto jos vaihtoehtona on Hivesin kuunteleminen.
|
| Kirjoita oma kommenttisi |