Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 28 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Sara: Veden äärelle
Arvioija: Jarmo Panula
Arvio:

Universal

Suomen pienimmästä kaupungista ponnistavan Saran otsaan on tatuoitu termi "metal" vasten bändin omaa tahtoa. Tämä viisikko kun ei ole halunnut jämähtää alkuperäiseen muottiinsa, vaan musiikki on elänyt vaikutteiden mukana Korn-tykityksestä maalailevaksi ja tunnelmalliseksi Kent-rockiksi. Nyt jo viidennen albuminsa julkaisseen yhtyeen alkuaikojen raskaudesta muistuttaa enää kolmikitaraisuus, joka kuitenkin jää levyllä puhtaasti ja kauniisti soivan pianon jalkoihin.

Jo parin pyörityskerran jälkeen olen myyty. Joa Korhosen sävellystaidot osoittautuvat yhdeksi maamme parhaista, sillä koko viisikymmentäminuuttinen albumi on syntynyt saman miehen kynästä ja jälki on tasaisen laadukasta. Korhosen ainutlaatuisen lauluäänen, kauniiden pianomelodioiden ja kolmen särökitaran yhteisvaikutuksesta syntyy parhaimmillaan jotain aivan upeaa. Valtamerilaivan kokoiset tunnelmakertsit eivät ole levyllä harvinaisia.

Viiden ensimmäisen biisin ajan Sara puksuttaa täyden tähtimäärän vauhtia. Levyn avaava Kartta rinnassa voisi tuskin paremmin osaansa hoitaa, sillä kertsi toimii loistavasti ja jo intro on kerrassaan mahtava, kun tempo maltetaan pitää vaanivan alhaisena vetävästä pianoilusta huolimatta. Avausta seuraavasta nelikosta löytyy nipullinen korvia hiveleviä riffi-kertsi-pareja ja säkeistötkin on muistettu tehdä hyvin, joten sinkuksi valitun Laine kerrallaan -kappaleen kohtaloksi on jäädä nelikon heikoimmaksi lenkiksi, vaikka toimiva biisi on toki sekin.

Levyn loppupuolella kuullaan pari hitaampaa ja pari nopeampaa kappaletta. Temmon liikkuessa ääripäissä bändi on heikoimmillaan, kuten peräkkäin soivat Rauhan aika ja Ristin alle osoittavat. Kokonaisarvosanastakin lienee silti jo pääteltävissä, että varsinaista kuraa ei tule vastaan lainkaan. Erityisesti edellä mainittu kaksikko jää vain niin pahasti levyn parhaimmiston varjoon, kun vielä levyn paras biisi soi juuri parivaljakkoa ennen: Valmistetun tien herkät säkeistöt, rävähtävä kertsi ja Korhosen korkea kertosäetulkinta tekevät kappaleesta täydellisyyttä hipovan.

Tällaista levyllistä kertosäkeitä, koukkuja ja pehmeään puoleen vetoavaa tunnelmaa tulee harvoin vastaan. Viidestä tähdestä albumin erottaa vain muutamat heikommat kappaleet sekä monesti pelkän sanahelinän asemaan jäävät lyriikat. Usein bändit mainostavat uuden levyn olevan edellistä synkempi, nopeampi, raskaampi ja ärhäkämpi. Kaskisten lahja maailmalle voi seistä rinta röyheänä ja sanoa astelevansa lähes levy levyltä kohti kevyempiä polkuja, ja jälki sen kun paranee.

Linkki: Sara @ Desibeli
Päivämäärä: 29.06.2008
Lukukertoja: 1385


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä

 
  
 

Sara

Metallibändiksi usein miellettävä kaskislaisyhtye on siirtynyt Kornin ja Toolin jalanjälijiltä Kentin kulkemille poluille tunnelmallisen rockin maailmaan.

Kotisivut: www.saranhuone.com

(Päivitetty 29.06.2008)
Levyarviot:
Veden äärelle

29.06.2008
Arvostelijana Jarmo Panula
He kutsuivat luokseen

29.09.2006
Arvostelijana Mikko Heimola
Saattue

23.10.2003
Arvostelijana Miika Jalonen
Sinkut – Lokakuu 2006

07.10.2006

Sinkut – Elokuu 2006

19.08.2006


Livearviot:
Provinssirock – perjantai

13.06.2008
Törnävä/Seinäjoki
Sara, Herra Ylppö & Ihmiset

04.04.2008
Lutakko/Jyväskylä
Crazy Hemmingway´s Festival: Sara, Celesty, The Knob ym.

02.06.2007
Rytmikorjaamo/Seinäjoki
Lutakko liekeissä

11.08.2006
Lutakko/Jyväskylä