Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 21 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Monsteriser: Shortcuts To A Dead End
Arvioija: Tomas Ojapelto
Arvio:

Playground

Mokoman tuottajana ja Kotiteollisuuden taustalaulajana paremmin tunnettu Miitri Aaltonen johtohahmonaan puskee lontooksi laulettuna kotimaan markkinoille Monsteriser. Raskasta rokkailua grungeen yhdistelevä nelikko sai kehuja debyyttinsä Long Snap To Zerosta ja luottaa toisen albuminsa kohdalla edelleen pääpirunsa tuotantotaitoihin. Sävellysvastuuta on jaettu tällä kertaa laajemmalti sanoitusten pysyessä kuitenkin tiukasti vokalistin vastuulla.

Yhtye tallaa oikoreittejä umpikujaan valitettavasti myös musiikin osalta. Kuivakka äänimaailma, Aaltosen kovin karismaton laulu ja paria valonpilkahdusta lukuunottamatta harmittavan tylsä kokonaisuus ei vain sytytä. Sinänsä menevät ja nimenomaan rokkaavat riffit saavat ajoittain jalan naputtamaan tahtia eikä melodioiden puolella kirvestä ole lyöty kiveen. Ainakaan liian montaa kertaa. Kun levy on kuitenkin pyörinyt soittimessa kymmeniä kertoja sitä joutuu kuitenkin vastaamaan kieltävästi yhteen yksinkertaiseen, mutta olennaiseen kysymykseen: säväyttääkö tässä varsinaisesti mikään?

Linkki: Monsteriser
Päivämäärä: 02.06.2008
Lukukertoja: 920


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä

 
  
 

Monsteriser

Raskaasti rokkaavaa grungea itäsuomalaiselta kollektiivilta. The Long Snap To Zero -debyytin jatkoksi vuonna 2008 julkaistiin Shortcuts To A Dead End jonka myötä viimeistään "flanellipaita vaihdetaan Jussi-kuvioon ja pipolla pyyhitään persettä."

Miitri Aaltonen - laulu, kitara
Antti Toiviainen – kitara
Tommi Suonpää – basso
Janne Hynynen - rummut

Kotisivut: www.monsteriser.com

(Päivitetty 01.06.2008)
Levyarviot:
Shortcuts To A Dead End

02.06.2008
Arvostelijana Tomas Ojapelto