Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 52 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Eri esittäjiä: Cash Only - A Tribute To Johnny Cash
Arvioija: Janne Kuusinen
Arvio:

 Bluelight Records

 Tribuuttilevyn idea on kyllä kaunis. Muusikothan ovat, tai ainakin heidän pitäisi olla, yhtä suurta perhettä yli tyylirajojen. Tribuuttilevy saa samat sympatiapisteet kuin esim. Helsingin Senaatintorilla järjestetyt crossover-konsertit.  Nyt kuullaan 15 erilaista versiota Käteis-Jussin kappaleista. Toiset artistit ottavat enemmän vapauksia, toiset pitäytyvät alkuperäisessä saundissa tai poljennossa. Jokainen kuulija löytää omat suosikkinsa. Tämmöinen itsestäänselvä tribuuttilevyarvosteluklisee tulkoon jo tähän alkuun.

 Miellyin eniten Bluelightin “tallin” omien artistien esityksiin: niistä tulee parhaiten ilmi tekemisen into, se, ettei ole tarvinnut huorata eri tyylilajien välillä. Mm. Whistle Bait, Aikka Hakala ja Rock-Ola & The Freewheelers ovat suurelle yleisölle tuntemattomia genre-nimiä, joiden uskon olevan eniten Asialle omistautuneita. Kun sirotellaan esiintyjien joukkoon Anssi Kelan ja Kari Tapion kaltaisia kuuluisuuksia, niin se on erittäin hyvä veto, joka tuo ansaittua gloriaa pienemmillekin artisteille. Ennen kaikkea tämäkin kokoelma todistaa, että Suomesta löytyy aivan käsittämättömän hyviä juurimuusikoita, ei pelkästään kapellimestareita. Ei tarvitsisi lähteä häntä koipien välissä Jenkkiläänkään keikalle.

 Cash Only on tekijöidensä näköinen, vaihtelevuudessaan hyvin nautittava paketti. Radikaaleimmillaan esim. I Walk the Linestä on jätetty jäljelle vain sanat Honey B & T-Bonesin toimesta, kun taas Jackson on hyvin lähellä originaalia Dallas Waynen ja Erja Lyytinen & Dave’s Specialin esittämänä. Jotenkin hämmentävä on Waynen loppukommentti piisin fade-outin aikana: “I don’t have any cash at all”...?

 Mieleen jäävät myös Tuomari Nurmio & Korkein Oikeus - quasimodo-Cash - versio kappaleesta Belshazzar nyrjähtäneine rumpukomppeineen, Dave Lindholmin & Keystone Copsin cajun-rock-haitarimausteinen Folsom Prison Blues sekä Knucklebone Oscarin todella tinkimätön ja munakas Cocaine Blues. Hillbilly-osaston takaa Jussi Syren & The Groundbreakers: ji-haa! Sellaista dobro- ja banjohässäkää kun kuulee, niin heti alkaa serkkuflikka näyttää houkuttelevammalta (sori, oli pakko). Vastineeksi taas Red Hotin I Still Miss Someone on hieman encoren kuuloinen, ja Eero Raittisen hitaampi versio The Long Black Veilistä tuo mieleen tv:n sketsiohjelman musiikkinumeron, jonka loppumista odottaa, vaikkei esityksessä sinänsä mitään vikaa olekaan. Mutta jokaista häiritsevämpää asiaa (mm. Kari Tapion reinikaisenglanti) kohden tuppaa löytymään ainakin yksi positiivinen helmiä sioille - viba (esim. Pepe Ahlqvistin hyvä englanti).

 Musiikki on iloinen asia, joka yhdistää nytkin erilaisia ihmisiä samalle levylle. Ei tämä spektaakkeli ole, mutta ei se liene sellaiseksi tarkoitettukaan. Onpahan vaan pieteetillä tuotettu taidonnäyte, joka toivottavasti vähentää musiikkirasismia maailmasta. Jos nyt jotain negatiivista muuten tyylikkäästä kokonaisuudesta haetaan, niin äänitysaikojen ilmoittaminen kansivihossa tuntien tarkkuudella ei oikein iskenyt. Siitä kun tulee maallikolle semmoinen vaikutelma, että artisti on vain käynyt studiossa muutaman tunnin ajan hutaisemassa kappaleen kokoon ja poistunut kassan kautta. Mehän tiedämme, ettei asia niin ole.  Tiedämmehän?

Linkki: Bluelight Recordsin tiedot
Päivämäärä: 20.11.2002
Lukukertoja: 3333


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä
Qsine kommentoi 18.03.2004:
Pisteet:
Yeah! Mika Myyryläinen Bluelight Recordsista haluaa valaista tuota äänitys-kellonaika-asiaa seuraavin sanoin:

"Olen itse harrastanut musiikkia lähinnä äänilevyjen kautta ja vuosikymmenten takaisia äänitteitä sisältävien julkaisujen levykansien mielenkiintoinen detalji ovat tarkat äänitysssessiotiedot - jopa kellonaikoineen.

Vielä 1960-luvulla kantriartistit paiskoivat kovalla ammattitaidolla koko LP:n kasaan kolmessa neljän tunnin studiosessiossa. Cash Only -levyn kellonajoilla halusin viitata tähän ja tuoda esiin sen tosiasian että levyn voi edelleenkin tehdä niin."


Kirjoita oma kommenttisi

 
  
 

Eri Esittäjiä

Levyarviot:
SavePoint Heavy Metal Collection Vol. 2 (2CD)

21.02.2008
Arvostelijana Jarmo Panula
Los Suaves Negros – A Lounge And Bossa Tribute To Turbonegro

08.02.2008
Arvostelijana Jari Jokirinne
Bam Margera Presents – Viva la Bands vol. 2

12.01.2008
Arvostelijana Mika Roth
Hallam Foe – Original Soundtrack

24.09.2007
Arvostelijana Jari Jokirinne
Garage Sale

18.09.2007
Arvostelijana Jarmo Panula
XVII Helsinki Samba Carnival - Sambas De Enredo 2007

02.07.2007
Arvostelijana Sami Nissinen
Fabulous Disaster / Flippin´ Beans

01.07.2007
Arvostelijana Jarmo Panula
Savepoint Heavy Metal Collection Vol. 1

04.03.2007
Arvostelijana Mikko Heimola
Lounge Masters 2

18.02.2007
Arvostelijana Mika Roth
Tuhma Rock-kokoelma Vol. 1

16.02.2007
Arvostelijana Jarmo Panula
Farewell To Arms 4

29.04.2006
Arvostelijana Mikael Salo
Recollection – Relapse Video Collection 2 (DVD)

08.10.2004
Arvostelijana Mika Roth
Music From Coffee And Cigarettes

14.09.2004
Arvostelijana Jari Jokirinne
Sub Pop – Patient Zero

04.09.2004
Arvostelijana Jari Jokirinne
Radalle

16.08.2004
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo
Contamination Festival 2003 (DVD)

03.08.2004
Arvostelijana Mika Roth
Relapse Singles Series Vol. 3

02.08.2004
Arvostelijana Mika Roth
Hyvän mielen levy

16.07.2004
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo
Music Is Better Volume One Manchester vs. Helsinki

29.06.2004
Arvostelijana Jari Tuomanen
Re-Animators II

20.05.2004
Arvostelijana Mika Roth
Kill Bill Vol. 2

10.05.2004
Arvostelijana Jari Jokirinne
Raskaustesti

05.05.2004
Arvostelijana Toni Lyytikäinen
Don’t Cut Down The 3

27.03.2004
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo
Kumpurock 2003

01.03.2004
Arvostelijana Janne Kuusinen
Club Bowie - Rare And Unreleased 12

22.02.2004
Arvostelijana Jari Jokirinne
Black Night

01.02.2004
Arvostelijana Jussi Myyrä
Recollection – Relapse Video Collection (DVD)

03.12.2003
Arvostelijana Mika Roth
Karjalan värit

06.11.2003
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo
Armottomat

13.08.2003
Arvostelijana Janne Kuusinen
Accelerator

21.07.2003
Arvostelijana Jari Jokirinne
Klub Sputnik

04.05.2003
Arvostelijana Jari Jokirinne
Tässä me uimme, tätä me juomme – Tulva-kokoelma 2

12.02.2003
Arvostelijana Jari Jokirinne
Metal Rock Cavalcade II

09.12.2002
Arvostelijana Miika Jalonen
Independent Fruit Company Volume 1

01.12.2002
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo
Cash Only - A Tribute To Johnny Cash

20.11.2002
Arvostelijana Janne Kuusinen
The Music Remains The Same - Metal Tribute To Led Zeppelin

18.11.2002
Arvostelijana Miika Jalonen
IndieCollection

06.11.2002
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo
Talo jonka pihalla pelto

02.09.2002
Arvostelijana Jari Jokirinne
Wall Of Sound Presents Tellé

14.06.2002
Arvostelijana Jari Jokirinne
Moose On The Loose - Finnish Garaoke

29.04.2002
Arvostelijana Jari Jokirinne
Solardisk.com - 3rd Anniversary Label Sampler

28.01.2002
Arvostelijana Miika Jalonen
Nuggets II - The Original Artyfacts From The British Empire and Beyond 1963-1969

29.10.2001
Arvostelijana Teemu Jokelainen
Musique Compacte

18.10.2001
Arvostelijana Tuomas Ervamaa
Sound 01 - A Big Dada Sampler

18.10.2001
Arvostelijana Tuomas Ervamaa