Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 29 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Turbonegro: Retox
Arvioija: Mika Roth
Arvio:

Edel

Mitä tekeekään norjalainen deathpunk orkka Turbonegro uusimmalla pitkäsoitollaan? Bändi ei yllättäen ole työstänyt päivitettyä versiota parin vuoden takaisesta Party Animal albumista, joka aiheutti ilmestyessään pientä närääkin pehmeydellään sekä aiempaa valtavirtamaisemmalla tyylillään. Tuore Retox ei lähde myöskään (kaikkien onneksi) harhailemaan minnekään popimpien sfäärien suuntaan. Ei, ei, ei. Uutukainen ottaa ja painaa yksinkertaisesti reset-nappulaa, tuoden musiikkiin mukaan roppakaupalla sitä alkuaikojen räkäistä ja rosoista rätkettä, joka on hitaasti laimentunut uuden vuosituhannen tuotoksilla.

Albumi avataan komeasti We´re Gonna Drop The Atom Bomb veisulla, jossa muutamakin asia tehdään selväksi. Tempo pysyy halki albumin korkeana, asennetta piisaa ja lyriikat vilisevät groteskeja mielikuvia sekä epämääräisiä vihjailuja. Seiloripojat ovat viimein palanneet juhlakunnossa takaisin ja nyt pistetäänkin sitten yks-kaks paikat paskaks! Lisääntynyt vauhti ja vaaralliset tilanteet toimivat melkein jatkuvasti bändin eduksi, tosin pariin kertaan pöpelikkökin pöllyää, kun se kantava idea unohtuu jonnekin toisten housujen taskuun.

Retkueen maestro Hank Von Helvete on aina hallinnut sanoitusten jalon taidon, vaikka parilla viime levyllä ilkein terä herran kynästä jäi uupumaan. Tälläkin rintamalla on tapahtunut kuitenkin terävöitymistä ja esimerkiksi kaljuuntumisen kauheuksia käsittelevä Hell Toupée, Helveten ensiluokkaista perimää mainostava No, I´am Alpha Male, sekä pornahtavat Stroke The Shaft ja I Wanna Come osaavat jokainen taiteilla hienosti hyvän maun rajoilla. Todellinen potti irtoaa kuitenkin vasta viimeisenä kuultavassa What Is Rock?! huudatuksessa, joka kertoo yksityiskohtaisen tarkasti mistä kaikessa rokissa on pohjimmiltaan kyse ja kuka sen tulee pelastamaan.

Retox lakaisee edeltäjänsä kevyesti tieltään, sillä näin voimallisena, ilkeänä sekä räävittömänä bändi ei ole esiintynyt tällä vuosituhannella. Yllätys on iloinen sillä vaikka Party Animal ja Scandinavian Leather mainioita levyjä ovatkin, alkoi tietty hiipumisen tunnelma vaivata herrain toimia. Mutta ei enää, sillä nyt bändi on biisinsä mukaisesti jälleen Hot And Filthy.

Linkki: Turbonegro
Päivämäärä: 15.06.2007
Lukukertoja: 1452


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä
ProfOfHifi kommentoi 29.06.2007:
Pisteet:
Aivan käsittämätön on Turbonegrojen suosio täällä!

Jos tekee mieli jotain tälläistä kuunnella, niin levylautaselle päätyy Supersuckersin, Dwarvesin, Devil Dogsin tai yms vastaavan jenkkibändin tuotos. Kai se juttu on sitten toi Hank Von Helveten ankea Lontoon kieli?

Retoxin jaksoin kerran kuunnella, eikä tee mieli kuunnella toiste.


Marduc666 kommentoi 23.01.2008:
Pisteet:
Vähän samoilla linjoilla.En ymmärä miten tämänkaltainen musiikki voisi olla kovin pitkäikäistä,vaikka eihän sen aina tarvi olla.
Aika perusrokkänrollia tämäkin.Hauskaa lyriikkaa paikotellen.


Kirjoita oma kommenttisi

 
  
 

Turbonegro

Turbonegro Norjalaisen vuonna 1988 perustettu homoeroottissta rock’n’rollia deathpunk asenteella soittava orkesteri. Vuosina 1998 - 2002 yhtye oli telakalla, mutta kun nokkamies Hank Von Helvete pääsi kuiville saattoi deathpunkin julistus jatkua jälleen.

Vuonna 2003 julkaistu Scandinavian Leather avasi uuden aikakauden, minkä jälkeen bändi on julkaissut kahden vuoden välein uuden pitkäsoiton. Alkukesästä 2007 julkaistu seitsemäs pitkäsoitto Retox vei bändin ilmaisua jälleen rosoisempaan suuntaan.

Hank Von Helvete - laulu
Euroboy - kitara
Pål Pot Pamparius - kitara ja koskettimet
Happy Tom - basso
Chris Summers - rummut



Kotisivut: www.turbonegro.com

(Päivitetty 04.07.2008)
Levyarviot:
Los Suaves Negros – A Lounge And Bossa Tribute To Turbonegro

08.02.2008
Arvostelijana Jari Jokirinne
Retox

15.06.2007
Arvostelijana Mika Roth

Livearviot:
Provinssirockin perjantai

17.06.2005
Törnävä/Seinäjoki
Ruisrockin lauantai

10.07.2004
Ruissalo/Turku
Ruisrockin sunnuntai

06.07.2003
Ruissalo