Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 64 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

CSS: Cansei De Ser Sexy
Arvioija: Jari Jokirinne
Arvio:

Sub Pop

Usein liian tosikkomaiseksi sortuva rockmaailma tarvitsee hassuttelijoita. Tällä en tarkoita Turo´s Hevi Geen tai Klamydian kaltaisia junttiviihdyttäjiä, vaan sellaisia akteja, jotka muisuttavat mistä rockissa - tai yleisemmin ajateltuna koko popmusiikissa oli kyse. Hauskanpidosta, hyvästä fiiliksestä ja irrottautumisesta arjen harmaudesta. Osuvia esimerkkejä tästä on viime aikoina tullut muutamia - The Darkness palautti eskapismin hard rockiin edes hetkeksi ja Scissor Sisters ampui ensihitillään suoraan hömppädiskon ytimeen. Uhohtaa ei sovi myöskään mm. Head Automaticaa, Electric Sixiä tai Fun Lovin Criminalsia, joiden musiikissa on pilkettä ollut aina mukana.

Myös brasilialainen CSS on hauska yhtye - ainakin tunnetusti huumorintajuttomalla indie-skaalalla mitattuna. CSS:n musiikissa kirskuva ja taidokkaimmillaankin amatöörimainen kitararock yhdistyy halpis-estetiikaan pohjattomasti luottavaan elektronisuuteen. Kömpelyydestä johtuen CSS:n ulosantiin suhtautuukin samalla sympaattisuudella kuin pikkuveljen ensimmäiseen aloittelevaan bändiviritelmään. Tai CSS:n tapauksessa pitäisi varmaankin sanoa pikkusiskon, sillä kuusihenkisestä bändistä peräti viisi edustaa seksikkäämpää sukupuolta.

Jos olen ymmärtänyt oikein, CSS koostuu media-alan moniosaajista, joille musiikki on vain yksi ilmaisun väline muiden joukossa. Olettamusta tukee ainakin se, että kovin loppuun asti mietytty kokonaisuus ei Cansei De Ser Sexy-levy ole. Tunnelmasta toiseen kimpoilevia kappaleita, jotka ilman portugalinkielistä tulkintaa eivät vaihtoehtoisen musiikin tulvassa herättäisi juuri mitään mielenkiintoa.

Kuriositeetin merkit leijuvat vahvasti ilmassa.

Linkki: http://www.canseidesersexy.com/
Päivämäärä: 06.10.2006
Lukukertoja: 1598


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä
minna28 kommentoi 12.04.2007:
Pisteet:
Kannattaa kuunnella erityisesti biisiä nimeltä ALALA. Menee ja jää päähän kuin häkä ja aivovaurio!

walbu kommentoi 12.04.2007:
Pisteet:
höpöhöpö jari. hyviä biisejä ei mitenkään tuhoa se, vaikka ne esitettäsiinkin hiukan puolivillaisessa muodossa. toki Cansei-levy on hiukan tohelo, mutta erittäin piristävä silti

ottok kommentoi 23.04.2007:
Pisteet:
Onhan se kivaa kun hypitään ja nauretaan ja sitten lysähdetään maahan nauramaan lisää, kun ollaan niin upeassa kaveruushumalassa, mutta onhan tässä hyviä biisejäkin. Taisit Jari kuunnella väärällä asenteella.

Kirjoita oma kommenttisi

 
  
 

CSS

”CSS:n musiikissa kirskuva ja taidokkaimmillaankin amatöörimainen kitararock yhdistyy halpis-estetiikaan pohjattomasti luottavaan elektronisuuteen.”

Kotisivut: www.canseidesersexy.com

(Päivitetty 16.07.2007)
Levyarviot:
This Delicious

06.01.2007
Arvostelijana Tuomas Tiainen
Cansei De Ser Sexy

06.10.2006
Arvostelijana Jari Jokirinne

Livearviot:
Roskilden perjantai – Tytöt ja pojat

06.07.2007
Roskilde/Tanska
Accelerator

29.06.2007
Tukholma/Ruotsi
CSS (BRA), Pets on Prozac

01.04.2007
Tavastia/Helsinki