Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 80 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Daft Punk: Musique Vol.1 1993-2005
Arvioija: Jari Jokirinne
Arvio:

Virgin

Ranskalainen elektroduo Daft Punk oli kovassa huudossa 90-luvun loppupuolella. Bändin sinkut soivat joka tuutissa ja jopa kriitikot olivat pääosin myytyjä kaksikon tanssittavan ilosanoman edessä. Kovin pitkälle duon lento ei kuitenkaan kantanut, sillä köykäisen One More Time-hitin jälkeen Ranskasta on kuulunut lähinnä hiljaisuutta.

Täysin ummikoille Musique Vol.1 1993-2005 on kuitenkin kelvollinen paketti. Daft Punk on syystäkin leimautunut lähinnä ”sinkku-yhtyeeksi”, jonka pitkäsoitot ovat nivoutuneet parin hurjan koukuttajan ympärille ja loput ovat lähinnä olleet täytehöttöä. Nyt, kun nämä tyhjäkäynnit on karsittu minimiin, voi Daft Punkin hölmöstä, mutta hyväntuulisesta tanssijuhlasta nauttia täysin siemauksin. Ja kas - duon isoimmat hitit, kuten Da Funk ja Around The World toimivat yhä perskuleen hyvin. Okei, mukaan on liki kymmenen vuoden aikana tullut myös annos nostalgian patinaa, mutta kyllä Daft Punkin ysäri-soundi on säilyttänyt tuoreutensa huomattavasti useimpia kollegojaan paremmin. Tuskin kukaan jaksaa enää intoilla Josh Winkista tai Nightmares On Waxista, mutta Daft Punkissa on jotain ajatonta.

Musique Vol.1 1993-2005 esittelee toki myös sen valitettavan tosiasian, että Y2K käänsi kaksikon kelkan todella huonoon asentoon. One More Time on selvin rimanalitus, mutta kovin kekseliäiksi ei voi muitakaan DP:n uudempia tuotoksia luonnehtia. Monotoniset, melodiattomat ja vahvasti bassovoittoiset raidat toiminevat anonyymissa klubiympäristössä, mutta kotioloihin siirrettynä ne kuulostavat vain ja ainoastaan puuduttavilta. Kontrasti varhaisiin onnistumisiin tuntuu järkyttävän isolta.

Linkki: daftpunk.com
Päivämäärä: 19.07.2006
Lukukertoja: 878


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä

 
  
 

Daft Punk

Vuonna 1992 perustettu Guy-Manuel de Homem-Christon ja Thomas Bangalterin muodostama pariisilaisduo luo menevää elektroa/acid housea, jossa puuroutetun kuuloinen vocoder-laulu ja tarttuvat melodiat kohtaavat nykivän rytmin ja särömaailman. Tunnetuin hitti Around The World vuoden 1997 Homework -albumilta.

Kotisivut: www.daftpunk.com

(Päivitetty 13.05.2005)
Levyarviot:
Human After All

13.05.2005
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo