Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 60 vierasta ja 4 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Nightwish: Century Child
Arvioija: Mikko Rantanen
Arvio:

Spinefarm

Levy soittimeen puolen yön jälkeen ja hetken kuluttua naapurista tulee puhelu. Volyymia voisi kenties hieman laskea. Tätä on Nightwish, mutta on se paljon muutakin. Century Child on ehdottomasti Nightwishin paras levy tähän astisista. Bless The Child on levyn ensimmäisenä biisinä hyvä, vaikkei se mitään uutta Nightwishinä olekkaan - melodista heviä niinkuin Nightwish on aina ollut. Soittimia käytetään varmemmin kuin ennen, ja tuskin raitojen määrässäkään on pihtailtu.

Oopperametalliksikin Nightwishin musiikkia on joskus kuvailtu. Tämä levy ei kuitenkaan laulun osalta ole niin paljoa sitä, kuin vaikkapa kaksi vuotta sitten julkaistu Wishmaster. Ever Dream on hyvä valinta sinkuksi - tuttua ja turvallista, mutta tarjoaa samalla uutta. Itseasiassa levy on kokonaisuuteenakin erittäin hyvä, levyltä ei löydy yhtään varsinaisesti huonoa biisiä. Tässä luultavasti syy noin huimiin myyntimääriin.

Itselleni eniten kolahti Slaying The Dreamer. Vähän raskaampaa kuin Nightwish yleensä on ollut. Ja kitara erityisen hyvä tässä biisissä. Marcokin pääsee örisemään väliin. Aluksi se kuulosti hauskalta. Nyt en ajattele asiaa niin. Se, että aluksi se tuntui niin hauskalta johtunee siitä, että Tarjan ääni on kuitenkin niin paljon erilainen ja se, että Tarja pitää vuoden tauon ei voi olla näkymättä. Toisaalta tämä tarjoaa varmasti myös uusia mahdollisuuksia Nightwishille.

Linkki: Nightwish.com
Päivämäärä: 08.07.2002
Lukukertoja: 5523


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä
Nimetön kommentoi 02.02.2004:
Pisteet:
Nightwish sopii minulle. Kunnon heviä on aina hyvä kuunnella. Minulla ei ole lempi kappaletta Nightwishistä koska pidän jokaisesta yhtä paljon. Tarja Turusen ääni on kaunis ja soittajat ovat lahjakkaita, se tekeee Nightwishistä hyvän. Hyvää tiimityötä.

Nimetön kommentoi 30.05.2004:
Pisteet:
Whouuu! Aiiiivan upea albumi. Ei yhtäkään heikkoa tai täytebiisiksi kategorioitavaa kipaletta. Selkeä kokonaisuus, kivat orkesteriosuudet, mahtipontisuus suorastaan huokuu jokaisesta kappaleesta! Ainut varjopuoli on Tarjan äänen mataloituminen, mitään muuta vikaa en levystä löydä.

Nimetön kommentoi 05.06.2004:
Pisteet:
Aivan Ihanaa!!! Tää musiikki on todella hyvää...
Itse sain vähän aikaa sitten, mutta kyllä sitä kavereilla tuli kuunneltua! ;)

Todella vahvaa ja hyvää musiikkia! Tarjan ääni on todella kaunis, muuta ei voi sanoa. :D


Nimetön kommentoi 05.06.2004:
Pisteet:
Ei kolahtanu mulle oikeen hyvin...
Oon pahoillani. Mutta aikaisemmat albumit ovat hyviä...;D
Tämähän oli tehty surusta ja tuskasta...


Nimetön kommentoi 12.06.2004:
Pisteet:
Aivan loistava levy Nightwishilta. Ainut kyseisen bändin albumi joka tällä hetkellä levyhyllystäni löytyy, mutta muita "lainailen" veljeltäni. Tarjan uskomattoman kaunis ääni saa kylmät väreet kulkemaan selkäpiitä pitkin ja soittajat ovat todella lahjakkaita. Aloitusbiisistä, Bless The Child, huomaa heti, että mitä levy pitää sisällään. Se on jo heti niin loistava, että muut eivät kyllä voi olla huonompiakaan. Slaying The Dremer:iin voi purkaa vihaansa siinä kohtaa, missä Marco laulaa. Forever Yours on taas sitä rauhallisempaa puolta. Ihanaa kuunneltavaa, rentouttaa mukavasti kauniilla melodiallaan. Sitä voisi kuunnella yksin pimeässä huoneessaan. Loppubiisi, Beauty Of The Beast, on hieno lopetus levylle. Pitkä ja loistava. Ei tästä voi sanoa muuta kuin hyvää. Lempibiisini on Forever Yours, pidän sellaisista rauhallisista ja kauniista kappaleista. Suosittelen kaikille melodisen heavyn ystäville, ja miksei muillekkin.

Nimetön kommentoi 18.06.2004:
Pisteet:
Levy oli AIVAN MAHTAVA!!!!!!!!!
ei tollaselle levylle voi muuta oikeen sanoa kun että hyvin tehty varsinkin se End Of All Hope biisi oli aivan mahtava mutta sen te jo tiesittekin...


Nimetön kommentoi 16.09.2004:
Pisteet:
Nightwish on tosi hyvää musiikkia. Juuri minun makuuni sopivaa.
Nightwishillä on hyvin omalaatuista musiikkia. Nightwish soittaa
hyvää elokuvamusiikkia (ainakin minun mielestä!).


Nimetön kommentoi 25.10.2004:
Pisteet:
Nighwtishin neljäs studioalbumi ja mahtava kokonaisuus. Century Child on synkin yhtyeen levy. 10 biisiä on sopiva pituus levylle. Kaikki biisit ovat oma tarinansa. Levyn parhaimmistoa ovat The phantom of the opera, Bless the child, Dead to the world, ja viimeinen biisi Beauty of the beast joka kestää yli 10 minuuttia. Levy on oikein onnistunut
ja Tarjan ääni soi kauniimmin kuin koskaan. Täydet viisi tähteä lähtee tälle.


Nimetön kommentoi 16.11.2004:
Pisteet:
Tää levy on parempi kuin uusi Once levy. Tämä on sitä nightwishiä mitä kaikkien pitäisi kuulla. Minusta uusi Once on liian hellä varaisesti tehty että siitä ei saa kunnon rutistusta! Tämä Levy antaa täyden menon ja kaikissa on oma tarinansa! Jos nightwish kiinnostaa niin kannattaa rahat laittaa tähän levyyn mielummin kuin uuten Once levyyn.

Nimetön kommentoi 07.04.2005:
Pisteet:
musta paras levy Nightwishiltä..naapuristakin on tosiaan soiteltu siitä voluumista..jotenki vaan kaikki laulut on niin hyviä..!! muuten on hevistä välitä mut Nightwish jyrää..!!

Kirjoita oma kommenttisi

 
  
 

Nightwish

Vuonna 1996 perustettu Nightwish julkaisi ensimmäisen levynsä Angels fall First jo marraskuussa 1997. Ensimmäisen keikkansa orkesteri heitti Uutena Vuotena Kiteen huvikeskuksella. Ensimmäinen läpimurto tapahtui seuraavana joulukuuna ilmestyneen Oceanborn levyn tiimoilta. Yhtye saavutti ensimmäisen kerran merkittävän aseman myös rajojemme ulkopuolelle, erityisesti Saksan suunnassa bändin suosio lähti kovaan nousuun. Vuoden 2000 kevät toi tullessaan pitkäsoiton Wishmaster, sekä kultalevyt Oceanbornista ja sinkuista Sacrament of Wilderness, Walking in the Air ja Sleeping Sun.

Tuon jälkeen loppu onkin ollut suomalaista musiikkihistoriaa, Nightwishin muututtua yhdeksi suomalaisen musiikkiteollisuuden suurimmista vientituotteista. Vuonna 2002 julkaistu Century Child nosti yhtyeen profiilia entisestään. Kun yhtyeen viimeisin studiolevy, vuonna 2004 ilmestynyt Once, myi julkaisupäivänään kultaa Suomessa rikkoutuivat vanhat rajat jälleen kerran.

Yhtye käynnisti Oncen jälkeen maailmankiertueen joka jatkuu aina vuoden 2005 loppuun asti. Seuraavaa pitkäsoittoa on lupailtu ilmestyväksi vuonna 2007. Viivytyksiä saattaa tosin aiheutua siitä, että vokalisti Tarja Turunen erotettiin yhtyeestä Once kiertueen päätyttyä lokakuussa 2005.

Pitkän odotuksen jälkeen yhtye julkaisi toukokuun loppupuolella uuden laulajansa, ruotsalaisen Anette Olzonin nimen, sekä singlen Eva. Menestys jatkui entisenlaisena ja Nightwishin kuudes pitkäsoitto Dark Passion Playn myynti rikkoneekin lukuisia arvometallirajoja ympäri maailmaa.

Anette Olzon - laulu
Tuomas Holopainen - koskettimet
Emppu Vuorinen - kitara
Marco Hietala - basso ja laulu
Jukka Nevalainen - rummut

Kotisivut: www.nightwish.com

(Päivitetty 12.08.2008)
Levyarviot:
Dark Passion Play

05.10.2007
Arvostelijana Mika Roth
Wish I Had An Angel (single)

28.09.2004
Arvostelijana Mika Roth
Once

02.06.2004
Arvostelijana Mika Roth
Nemo (single)

21.05.2004
Arvostelijana Mika Roth
Raskaustesti

05.05.2004
Arvostelijana Toni Lyytikäinen
Century Child

08.07.2002
Arvostelijana Mikko Rantanen
From Wishes To Eternity - Live

18.01.2002
Arvostelijana Mika Roth

Livearviot:
Miljoonarock 2008

09.08.2008
Tuuri/Töysä
Wacken Open Air – lauantai

02.08.2008
Wacken/Saksa
Ruisrock 2008 – Perjantai

04.07.2008
Ruissalo/Turku
Wacken Open Air – torstai

04.08.2005
Wacken/Saksa
Provinssirockin perjantai

17.06.2005
Törnävä/Seinäjoki
Tuska Open Air Metal Festival lauantai

17.07.2004
Kaisaniemi/Helsinki
Ruisrockin lauantai

10.07.2004
Ruissalo/Turku
2002.08.05-06 Island (Sziget) Festival [Budapest/Unkari]