Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 47 vierasta ja 0 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Byzantine: And They Shall Take Up Serpents
Arvioija: Mika Roth
Arvio:

Prosthetic

Länsi-Virginiasta Yhdysvalloista kotoisin oleva Byzantine ei vakuuta levynsä kannella, tai klisheisillä kappaleiden nimillä (kuka antaa nykyään biisille nimen Red Neck War?) Niinpä yllätys olikin miellyttävän positiivinen kun kaiken tämän alta löytyi melodista modernia metallia takova ryhmä, jolla on vieläpä joitain suorastaan omaperäisiä ideoita.

Aloituspala Justicia käynnistää tämän yllättävänkin moniulotteisen albumin, joka tarjoaa huomattavasti enemmän kuin alussa lupaa, vaikka kaikkein korkeimmat huiput jäävätkin vielä saavuttamatta. Monimutkaisten kappaleiden sanoitusmaailma liikkuu usein sangen uskontokeskeisissä aiheissa, mikä onkin ymmärrettävää kun ottaa huomioon seudun miltä yhtye on kotoisin. Uskonnollisuutta ei kuitenkaan lähdetä kääntämään ja vääntämään tutulla joko-tai otteella, vaan nyt löytyy niitä harmaankin sävyjä.

Musiikillisesti yhtye liikkuu reilusti omilla vesillään, vaikka suuntaviivoja Lamb Of Godin ja Meshuggahin suuntaan onkin vedettävissä. Ison vastuun levyn elävöittämistyössä saa vokalisti/kitaristi OJ, joka ryhdikkään kitaroinnin lisäksi hallitsee useammankin laulutyylin vaivatta. Niinpä herra täräyttää peliin joka korkeaa huutoa, melodista laulua tai matalampaa murinaa, aina sen mukaisesti mikä kulloinkin on tarpeen. Esimerkiksi kolmantena kuultavassa Jeremiad biisissä, joka jo muutenkin nousisi kärkikastiin, OJ käyttää poukkoilevasti kaikkia kolmea tyyliä. Raskaimmissa ja hulluimmissa rutistuskohdissa yhtye kuulostaa jo hetkittäin joltain math-metal raivoryhmältä. Seesteisimmissä suvantokohdissa eri soittimet vaeltelevat taas todella laajalla alueella – ehkä jo vähän liikaakin.

Byzantine ei nouse vielä tällä albumilla vaihtoehtoisemman metallin kärkikastiin, mutta And They Shall Take Up Serpents kohottaa bändin profiilia kummasti. Tyylillinen taituruus, kikkailu ja vapaus kaikista rajoitteista on saanut bändin kokeilemaan rohkeasti lukuisia eri suuntia. Lopputulosta vaivaakin vielä lopulta pieni sillisalaattimaisuus, mutta ongelma on positiivishenkinen ja helposti korjattavissa. Jään mielenkiinnolla odottamaan mitä bysanttilaiset seuraavaksi keksivät.

Linkki: Byzantine
Päivämäärä: 24.08.2005
Lukukertoja: 1153


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä

 
  
 

Byzantine

Melodista modernia metallia Pohjois-Amerikan tyyliin.

Kotisivut: www.byzantinemusic.net

(Päivitetty 23.02.2008)
Levyarviot:
And They Shall Take Up Serpents

24.08.2005
Arvostelijana Mika Roth