Pääsivu
Esittely
Levyarviot
DVD-arviot
Pienet
Livearviot
Valokeilassa
Klassikko
Vapaa vyöhyke
Ajankohtaista
Ajatuskupla
Toimitus
Keskustelu
Artistihaku

Sivustolla on parhaillaan, 39 vierasta ja 2 jäsentä Online.

Et ole kirjautunut!

Kirjautuminen

Rekisteröityminen

Pikkupaha: Polttaa
Arvioija: Janne Kuusinen
Arvio:

Pikkupaha

Eräänä päivänä levypinkan päällimmäisenä löytyi pirullisen värinen omakustannelevy. Jostain syystä sen arviointi siirtyi koko ajan tuonnemmas ja tuonnemmas, muutaman muun pienemmän julkaisun ohessa. Mutta nyt on aika.

Tämä kvartetti on voittanut 8. toukokuuta 2004 käydyn Rocklyriikka-kilpailun. Kokoonpano rakentuu laulajatar Anu Hietikon ympärille. Omien kotisivujensa mukaan ”bändillä on selkeästi oma linja ja tyyli”. Tällaisiin ”Me ei haluta lokeroitua mihinkään” – tyyppisiin klisee-sudenkuoppiin ei kuitenkaan kannata langeta, sillä tällä kertaa kyse tosiaan on sangen omaperäisestä musiikista, jonka ansiot eivät rajoitu pelkästään lyriikoihin.

Pikkupaha on Blondien ja Liikkuvien lasten siittämä siamilaiskaksonen räkäisessä punkissa friteerattuna. Kappaleissa on tiukka, tinkimätön ote kautta linjan, enkä epäile, etteikö Hietikko pystyisi keikkatilanteessa kietomaan vaivatta yleisöä sormensa ympärille. Yhden ainoan fraasin aikana hän pystyy äänellisesti muuntautumaan alttoäänisestä tangokuningattaresta täysiveriseksi bitchiksi. Ruma ja kaunis kulkevat käsi kädessä.
Itse asiassa tämänkin levyn kohdalla heräämiseni sattui kymmenennen raidan Leuhka lutka kohdalla. Kyseisen teoksen kertosäe kuuluu: ”Leuhka lutka saatana / huora, huora, huora / Leuhka lutka saatana / Sä et saa ketään, sä et saa ketään”. Kun meininki on näin rehtiä ja punk-henkistä, niin tämä julkaisu ansaitsee ilman muuta huomiota ainakin tässä mediumissa. Apulannalla pyyhitään lattiaa stn!
Toki mukana on myös potentiaalista, kevyimmillään jopa aavistuksen iskelmällistä soittolistakamaa. Se oletettavasti hioutuu huippuunsa tulevalla levyllä, joka ilmestyy tämän vuoden (2005) keväällä. Toivottavasti tämän levyn rosot ovat kuitenkin tallella vielä tuolloin.

Pikkupaha tuo tuulahduksen 80-lukua, vie tunnelmasta toiseen eikä vikise. Harmi, ettei Suomessa ole kunnon underground-hämyelokuvakulttuuria. Sellaiseen(kin) Pikkupaha sopisi oivallisesti.

Oikein lupaavaa omakustannemättöä. Ja onhan tässä kultti-ilmiönkin aineksia.

Linkki: Pikkupaha
Päivämäärä: 06.01.2005
Lukukertoja: 2319


Levykommentointi vain rekisteröityneille käyttäjille - rekisteröidy tästä

 
  
 

Pikkupaha

Tamperelais-eteläpohjalainen nelikko leijailee syvämietteisen tummissa maalailuissa, repäisten sieltä tuskaisen räävittömästi sen ”vihaisen naisen” esiin. Mahtipontista, synkeää, pohdiskelevaa, vaanivaa, rivoa, öistä... kaikkia noita on Pikkupaha ja paljon muuta.

Pikkupaha on Blondien ja Liikkuvien lasten siittämä siamilaiskaksonen räkäisessä punkissa friteerattuna.

Anu Hietikko - laulu ja kitara
Markus Välimaa - kitara
Anna Czaplicki - basso
Ville Siuruainen - rummut

Kotisivut: www.pikkupaha.net

(Päivitetty 16.03.2007)
Levyarviot:
Epävakaa

11.06.2005
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo
Kaunista oot (ep)

12.02.2005
Arvostelijana Ilkka Valpasvuo
Polttaa

06.01.2005
Arvostelijana Janne Kuusinen
Pienet – Maaliskuu 2007

16.03.2007